fbpx

Tribina „Srbija i NATO – kuda dalje?“

01/11/2018
Autor :
Vesti/Tribine
Pogledaj video

U sali Tribine mladih Kulturnog centra Novog Sada, Centar za društvenu stabilnost organizovao je tribinu na izuzetno aktuelnu i veoma značajnu temu o kojoj je govorio i sam naslov panela: „Srbija i NATO – kuda dalje?“. Panel je održan 31. oktobra 2018. godine sa početkom u 16 i 30 časova.

U okolnostima kada su granice najmoćnijeg vojno-političkog saveza u istoriji čovečanstva proširene i na prostranstva „evropskih meridijana“, gde se donedavno nikada nisu nalazile, Srbija se suočila sa fakticitetom, prema kome se njene državne granice, sada, gotovo u potpunosti oslanjaju na zemlje NATO-pakta. Pristupanjem Crne Gore Severoatlanskom savezu i pokretanjem postupka učlanjenja Makedonije istom, sigurno je izmenjen i odnos snaga političke konstelacije u regionu.

Upravo, o datim pitanjima na „oktobarskoj tribini“ Centra za društvenu stabilnost, razgovarali su više nego eminentni i kompetentni sagovornici i panelisti naše organizacije: Ljubinka Milinčić, glavna urednica ruske medijske agencije Sputnjik, Vladimir Đukanović, narodni poslanik i delegat Republike Srbije pri Parlamentarnoj skupštini NATO, Zoran Ostojić, novinar i politički komentator, Jakša Šćekić, novinar i politički komentator. Moderator tribine bio je Predrag Rajić, diplomirani pravnik i geopolitički analitičar.

U veoma dinamičnoj diskusiji i verbalnoj interakciji sa prisutnim gostima u publici, Ljubinka Milinčić je naglasila da je potpuno jasno da su od 2014. godine odnosi između Ruske federacije i NATO-pakta u priličnoj meri narušeni, ali da saradnja između ova dva subjekta međunarodne politike nije prestala, a istovremeno je iznela procenu da će Rusija svoju politiku prema Srbiji i u narednom periodu definisati u skladu sa opredeljenjima srpske vlade u pogledu očuvanja statusa vojne neutralnosti Republike Srbije.
Srpski parlamentarac Vladimir Đukanović posebno je ukazao na činjenicu da se odnos NATO-pakta prema interesima Srbije u poslednjem periodu veoma promenio i to u korist srpskog naroda, ali da se imperativ politike zaštite tih vitalnih interesa države Srbije ogleda u potrebi očuvanja statusa vojne neutralnosti, koju je potrebno da „…ljubomorno čuvamo i u budućnosti“.

Novinari, Zoran Ostojić i Jakša Šćekić ukazali su na potencijalnu „bespredmetnost“ razgovora o odnosima Srbije i NATO-pakta, jer prema njihovom mišljenju, ne postoje objektivni uslovi koji bi omogućili Srbiji pokretanje procesa pristupanja u punopravno članstvo u ovoj svetskoj vojno-političkoj alijansi.

Zajednički utisak panelista i publike na kraju tribine otelotvoren je u mišljenju da je za Srbiju neophodno da očuva status vojne neutralnosti, ali istovremeno da održi politiku partnerstva i saradnje sa NATO-paktom, što je i stanovište Centra za društvenu stabilnost.

Video snimak

Foto galerija