fbpx

ODRŽANA TRIBINA „KAKO JE ROKENROL MENJAO SVET“

07/09/2018
Autor :
Tribine
Datum održavanja : 02.10.2018

ODRŽANA TRIBINA „KAKO JE ROKENROL MENJAO SVET“

 

 

U sredu, 29. 29. avgusta  u 21:30. na Brod teatru (Beogradski kej, pored Varadinskog mosta) – SKC Novi Sad u organizaciji „Centra za društvenu stabilnost“ održana je tribina „Kako je rokenrol menjao svet“. Na ovoj veoma posećenoj tribini govorili su:  dr Aleksandar Gajić – politikolog, Intitut za evropske studije, Zoran Bulatović Bale – muzičar (ex „Pekinška patka“, „Luna“, „Laboratorija zvuka“…) i Obrad Boba Škrbić – muzički urednik.

Tribina se bavila značajem rokenrola u popularnoj kulturi druge polovine dvadesetog i početkom dvadeset i prvog veka, sa akcentom na njen uticaj na društvene tokove i zbivanja.

Učesnici tribine su, u skladu sa svojim iskustvom i različitim profesionalnim pristupima ovoj temi, pokušali da je rasvetle kombinujući subjektivan, lični, sa praktičnm i stručno-naučnim pristupom. Obrad Škrbić je dao svoje subjektivno viđenje značaja rok muzike na formiranje ličnosti, evocirajući generacijske uspomene na vreme kada je rokenrol u velikoj meri doprineo stasavanju čitavih generacija na prostoru bivše Jugoslavije tokom sedamesetih i osamdesetih godina.Dr Aleksandar Gajić se usredsredio da u svom izlaganju pokuša da osvetili tri tematske celine: da pruži kratak naučni presek istorijskog razvoja rokenrola i stepen njegovog društvenog uticaja u njegovim razvojnim fazama, da ukaže na recepciju njegovih tokova na prostoru bivše Jugoslavije i specifičnosti koje su se ovde javljale, kao i da pokuša da ukaže zašto rokenrol u 21. više nema onu privlačnost i društveni značaj koga je tokom 20. veka. Zoran Bulatović Bale pružio je – kao značajni novosadski rok autor i član brojnih kultni rok bendova u zadnjim decenijama prošlog veka – uvid u svoja iskustva o društvenom značaju rok muzike, praveći paralele između domaće rok scene i one u inostranstvu u kome je proveo više od dve zadnje decenije svog života.


Tokom interesantne diskusije koja je usledila, čula su se razmišljanja o uticaju savremenih medija na pacifikaciju rok muzike u njegovoj društveno-angažovanoj dimenziji, o razlozima zašto novim generacijama ona ne predstavlja inspiraciju kao onim rođenim u drugoj polovini prošloga veka, a otvorena su i pitanja odnosa savremene tehnike na rok stvaralaštvo,  političke i koprorativne kontrole muzičke industrije kao i kontraverze vezane za uticaj droge na rok kulturu.

 

Foto galerija