fbpx

ODRŽANA TRIBINA „27. MART 1941 – RAT ILI PAKT?“

07/08/2018
Autor :
Tribine

U punoj sali Kongresnog centra Master Novosadskog sajma 27. marta 2018. godine sa početkom u 17 časova održana je tribina pod nazivom „27. MART 1941 – RAT ILI PAKT?“. Tribina je organizovana u povodu obeležavanja 27. marta, kao značajnog istorijskog datuma u istoriji srpskog naroda kada je 1941. godine u tadašnjoj Kraljevini Jugoslaviji izvršen vojni puč, koji je potom odobren velikim i masovnim demonstracijama srpskog naroda u Beogradu, Novom Sadu i drugim većim i manjim mestima u ondašnjoj državi, čime je, makar i faktički, dva dana ranije potpisani Protokol o pristupanju jugoslovenske države paktu osovinskih sila bio u potpunosti odbačen i kolektivno prezren.

Pozdravnim govorom, tribinu je otvorio gospodin Predrag Rajić, ugledni politički analitičar i portparol Centra za društvenu stabilnost. U više nego inspirativnim izlaganjima, na tribini su učestvovali izuzetno eminentni i kompetentni gosti i sagovornici našeg Centra: dr Predrag J. Marković, istoričar i naučni savetnik Instituta za savremenu istoriju iz Beograda; Đorđe Vukmirović, dugogodišnji glavni urednik i novinar najznačajnijih srpskih medijskih kuća; Saša Adamović, uvaženi istoričar i politički analitičar iz Novog Sada i msr Srđan Graovac, ugledni srpski istoričar iz Novog Sada. Moderator tribine bio je msr Ognjen Karanović, istoričar iz Novog Sada i predsednik Centra za društvenu stabilnost.

Istoričar Marković ukazao je na činjenicu da je antifašistička tradicija, već tada bila duboko usađena u svest i savest srpskog naroda, a kao dokaz svojoj tvrdnji ponudio je uvid u sačuvane filmske zapise koji nedvosmisleno pokazuju da je „pakt sa Hitlerom bio srušen grandioznim protestima, koji su imali karakter jedne razdragane karnevalske manifestacije“. Prisetivši se misli Miloša Crnjanskog i Brane Crnčevića („do Drugog svetskog rata nismo imali ništa, a onda su došli Nemci i uzeli nam sve“), koji su kritikovali postratnu propagandu o ulozi jugoslovenskih komunista u događajima od 27. marta 1941. godine, gospodin Đorđe Vukmirović ukazao je da je percepcija značaja pomenutih dešavanja od pre 77 godina, danas utoliko drugačija, ukoliko smo saglasni da je oslobođena od nepotrebnih ideoloških primesa, primetivši da su tadašnji vojni udar i demonstracije protiv Pakta potvrdili privrženost srpskog naroda univerzalnim demokratskim vrednostima slobodarskog sveta. Gospodin Saša Adamović ukazao je na postojanje „duhovnog slepila“ kod ondašnjih političkih elita koji nisu razumeli da su i Pakt i udar od 27. marta, zapravo predložak za neizrecivu tragediju koji je srpski etnos doživeo u narednim godinama i decenijama. Master Srđan Graovac istakao je da je jedino funkcionalnu i politički odgovornu, a zaprao državničku ulogu u tim sumornim danima pred „martovski prevrat“ i „aprilski slom“ u Jugoslaviji 1941. godine, imao knez Pavle Karađorđević koji je dobro razumeo da nijedan razuman državnik „ne uvlači svoju zemlju rat za koji unapred zna da će po njegov narod biti neuspešan i tragičan, ali, naravno samo pod uslovom da postoji alternativa, koja je ipak postojala u martu 1941. godine“. Takođe, ukazao je da se protiv fašizma u bilo kojem obliku moramo boriti u svakoj prilici.

Ostavite odgovor