fbpx

Tribina / Istorijski portret Milice Tomić

13/12/2021
Autor :
Tribine
Pogledaj video

U saradnji i sa podrškom Gradske uprave za kulturu Grada Novog Sada, održana je javna tribina pod nazivom „Istorijski portret Milice Tomić“. Tribinski program održan je u skladu sa načelima evropske kulturne politike, uz poštovanje principa razvoja publike (decentralizacija kulturnih sadržaja, participacija, odnosno učešće građana i stručne javnosti u procesima kreiranja programa i donošenja odluka, inkluzija, interkulturalnost…), kao i principa internacionalizacije kulturne scene, poboljšanja pristupačnosti kulturnih objekata i kulturnih sadržaja i održivosti projekata, ali i u procesu uspostavljanja jedinstvene kulturne i programske politike na teritoriji Grada Novog Sada.

Na osnovu programskih platformi određenih od strane Gradske uprave za kulturu i to u cilju razvoja kulture u 2021. godini, a posebno u vezi sa afirmisanjem realizacije Projekta Evropske prestonice kulture 2022, Centar za društvenu stabilnost, putem projekta „HEROINE NOVOG SADA“, ponudio je i sopstveni doprinos ostvarenju opisanih ciljeva.

Tribina je održana u prostorijama Centra za društvenu stabilnost (Ulica Svetozara Miletića, broj 10A, 21000 Novi Sad), 17. novembra 2021. godine, sa početkom u 10 časova. Usled kompleksne epidemiološke situacije, a u cilju očuvanja zdravlja učesnika programa, tribina je organizovana i realizovana bez prisustva publike. Razgovori u okviru tribine, kao i kompletan program, snimljeni su i u formi audio i video sadržaja, dostupni su na kanalu Centra za društvenu stabilnost na veb sajtu Jutjub.

U svojstvu sagovornika i gostiju na tribini nastupili su gospodin Đorđe Vukmirović, novinar i gospodin Ognjen Karanović, istoričar. Moderator tribine bio je gospodin Srđan Graovac, istoričar i predsednik Upravnog odbora Centra za društvenu stabilnost. U toku razgovora moderatora sa učesnicima programa, naglašen je istorijski značaj delatnosti Milice Tomić, posebno u kontekstu njenog rada u vezi sa emancipacijom žena iz reda srpskog naroda u „prečanskim krajevima“, u drugoj polovini XIX i u prvim decenijama XX stoleća. Takođe, naglašena je njena nezamenljiva uloga u političkim procesima emancipacije srpskog naroda na prostorima današnjeg severnog dela Srbije, koji su do 1918. godine uslovili istorijski čin Prisajedinjenja. Gospodin Vukmirović opisao je neposrednu delatnost Milice Tomić u slavnim „danima Prisajedinjenja“, dok je gospodin Karanović pokušao da predoči uzroke svesnog i kolektivnog marginalizovanja uloge Milice Tomić u istoriji srpskog naroda, gde je date uzroke „pronašao“ u činjnici postojanja „stravičnog diskontinuiteta u nacionalnoj i identitetskoj politici“, koje su produkovale političke elite i ineteligencija u periodu od 1945. godine, pa sve do pre nekoliko decenija.

 

 

Video snimak

Foto galerija